RESULTS of the AURICULA SHOW at KNOWLE 2003

SECTION 2 - ALPINE AURICULAS (Classes 23 to 28).
Class 23 Six Plants (at least 4 different varieties).
Class 23 1st K. Bowser Sophie(3) Click for Picture Click for Picture Click for Picture,
Seedling 000104 Click for Picture,
Seedling 000201 Click for Picture
and Metha Click for Picture.
2nd J. Eddington Sandra(2) Click for Picture Click for Picture, Mark Click for Picture,
John Wayne(2) Click for Picture Click for Picture
and Bolero Click for Picture.
3rd NO AWARD              
Also
shown
 
Class 24 Four Plants (at least 3 different varieties).
1st J. Cattle Largo Click for Picture, Bob Dingley Click for Picture,
Gary Pallister Click for Picture
and Metha Click for Picture.
Class 24
2nd J. Eddington Ancient Society Click for Picture,
John Wayne Click for Picture, Mark Click for Picture
and Gay Crusader Click for Picture.
3rd K. Leeming Roy Keane, Sonny Boy,
Sandra's Lass and Metha.
Also
shown
Argus, Just Steven, Sandra(2), Prince John, Metha and Seedlings(2).
Class 25 Three Plants (at least 2 different varieties).
Class 25 1st J. Radford Cambodunum Click for Picture, Dill Click for Picture,
Andy Cole Click for Picture.
2nd K. Leeming C F Hill Click for Picture, Metha Click for Picture
and Sonny Boy Click for Picture.
3rd J. Hole Sandra Click for Picture Click for Picture(2)
and Bolero Click for Picture.
Also
shown
Dill(2), Ian Greville, Dilly Dilly, Prince John, Ted Gibbs, Mark, Ancient Society(2), Abundance, Blue Yodeler, Sophie, Sirius, Lee Paul, Piers Telford, Avril, Metha and Seedling.
Class 26 Two Plants (one gold and one light centre).
1st J. Radford Sam Gamgee Click for Picture
and Sonny Boy (Premier) Click for Picture.
Class 26
2nd NO AWARD              
3rd D. Skinner Metha Click for Picture and Landy Click for Picture.
Also
shown
Adrian, Drax, Sumo, Victoria de Wymess, Prince John, Landy and Vulcan.
Class 27 Two Gold Centre (dissimilar).
Class 27 1st NO AWARD              
2nd T. Atkinson Seedling Click for Picture
and Toffee Crisp Click for Picture.
3rd NO AWARD              
Also
shown
Gary Pallister, Ancient Society(2), Sirius(2), Dusky Maiden, Redcar and Lee Paul.
Class 28 Two Light Centre (dissimilar).
1st NO AWARD               Class 28
2nd D. Skinner Ian Greville Click for Picture
and Dilly Dilly Click for Picture.
3rd J. Eddington Sandra and Rowena.
Also
shown
Lilac Domino, Playboy, Ice Maiden, Argus, Dubarry
and Ian Greville.

BACK to AURICULA SHOW at KNOWLE 2003 first page.                  NEXT Classes 29 to 35.